A loaded group of 7th grade teams hit the hardwood this past spring for the annual Generation Next Basketball Association middle school league and while the teams were fun to watch, the individual talent was equally exciting to check out.  The league will culminate July 31-August 2, 2015 with its annual GNBA All-Star weekend that will feature All-Star festivities for each age group as well as our annual Junior Generation Next Camp (5th & 6th Graders) and Generation Next All-Star Camp (7th & 8th Graders).  

With the 2015 GNBA All-Star weekend July 31-August 2nd set to wrap the second installment of the GNBA league, here’s a look at the 7th grade All-Star selections…

SEE ALSOSEE ALSO
2015 GNBA ALL-STAR SELECTIONS – 8TH GRADE (CLASS OF 2019)
2015 GNBA ALL-STAR SELECTIONS – 7TH GRADE (CLASS OF 2020)
2015 GNBA ALL-STAR SELECTIONS – 6TH GRADE (CLASS OF 2021)
2015 GNBA ALL-STAR SELECTIONS – 5TH GRADE (CLASS OF 2022)

2015 GNBA ALL-STAR SELECTIONS – 7TH GRADE (CLASS OF 2020)
(Note – Listed in Alphabetical Order)

Austin Andrews – F – Net Gain Sports
Reece Beekman – PG – Wisconsin United
Brandis Bowen – G – Playground Elite
Declan Ciurlik – F – Wisconsin Shooters
Nolan Dahmen – F/C – WI Playground Warriors
Gerald Doakes – G/F – ABC Select
Drake Dobbs – PG – Net Gain Sports
Caleb Druvenga – G – Top Flight
Chris Hightower – G – ABC Select
Treyton Hurt – F – Iowa Barnstormers
Micah Jacques – G – Kansas Pray & Play
Carlos Johnson – F – Mac Irvin Fire
Jalen Johnson – G – WI Playground Warriors
Terry Lockett – PG – Team Sizzle
Caleb Love – G – Team Ramey
Tate Machacek – F – 43 Hoops
Seamus Mellican – F – Kessel Heat Black
Moses Moody – G – ABC Select
Justin Moore – PG – ET21 Buckeyes
Cayleb Mosley – F/C – Butler Elite
Isaiah Rivera – F – Quad City Elite
Quenton Shelton – F – Yanders Law
Jalen Suggs – G – Team Sizzle
Dontae Taylor – F – Yanders Law

ALTERNATES
(Note – Listed in Alphabetical Order)

Donovan Billings – WI United
Namari Burnett – WI United
Courtney Brown Jr. – Top Flight
Tony Dahl - 43 Hoops
Dawson Garcia – Top Flight
James Kelly – Playground Elite
Dominick Martinelli – IL Rising Stars Elite
Tommy Mladenovic – IL Rising Stars Elite
Kaleb Naylor – Future Elite
Tairrion Oliver – Playground Elite
Philip Russell – Team Ramey
Cael Schmitt – Iowa Barnstormers
Richard Simmons – Mac Irvin Fire
Trishawn Warrior – Kansas Pray & Play
Treyton Zastrow – WI Playground Warriors