A dominant performance by a strong Playground Elite squad led by the likes of Most Outstanding Player Jack Popp was the stamp put on the 13U division at last month’s NY2LA Sports Invitational and today we take a look at Popp and the rest of the top performances as we recap the 13U division from the 2011 NY2LA Sports Invitational…

13U Platinum Champions – Playground Elite Smith (WI)
13U Platinum 2nd Place – Wisconsin Xtreme (WI)
13U Gold Champions – Minneapolis Select (MN)
13U Gold 2nd Place – Running Rebels (IL)

13U Most Outstanding Player – Jack Popp – Playground Elite (WI)

13U All-Tournament Team
Jack Popp (Playground Elite Smith), Bobby Hambright (Playground Elite Smith), Michael Smith (Playground Elite Smith), Kaj Days (Playground Elite Smith), Connor Lemmers (Wisconsin Xtreme), Jordan Janssen (Wisconsin Xtreme), Austin Denoyer (Wisconsin Xtreme), Jack Murphy (WI Playground Warriors), Sam Hansen (WI Playground Warriors), Tejon Lucas (DTA), Danya Roberson (DTA), Cole Kampen (Fox Valley Storm), Luke Pannier (Fox Valley Storm), Kevin Pearson (Illinois Future), Jon Borgas (Illinois Future), Chris Olson (Minneapolis Select), LaMichael Wade (Minneapolis Select), Josh Thomas (Old Gold), Harrison Cleary (Playground Elite Hanson), Preniss McGowan (Playground Elite Hanson), Jarret Olson (Running Rebels), Jake Reinhardt (Running Rebels), Keishon Parker (Wisconsin Bulldogs), Adam Link (Wisconsin Bulldogs)

13U Top Performers
(Note – Listed in alphabetical order)

Job Alexander – Playground Elite Hanson
Jordan Ammons – Minneapolis Select
Trevor Anderson – WI Playground Warriors
Bryce Beekman – Playground Elite Smith
Jon Borgas – Illinois Future
Lucas Buller – Minnesota Heat
Darpeirreontae Burt – Playground Elite Smith
Jack Clausel – Running Rebels
Harrison Cleary – Playground Elite Hanson
Giyea Collier – DTA Spartans
Corian Davis – Wisconsin Bulldogs
Kaj Days – Playground Elite Smith
Austin Denoyer – Wisconsin Xtreme
Jason Folk – Fox Valley Storm
Isaac Gassman – Running Rebels
Bobby Hambright – Playground Elite Smith
Sam Hansen – WI Playground Warriors
Jordan Janssen – Wisconsin Xtreme
Malik Johnson – Illinois Future
Terry Jones Jr. – DTA Spartans
Cole Kampen – Fox Valley Storm
Stephen Kranniger – Wisconsin Shooters
Sean Kuck – Wisconsin Xtreme
Daris Larson – Wisconsin Xtreme
Connor Lemmers – Wisconsin Xtreme
Adam Link – Wisconsin Bulldogs
Travon Love – Wisconsin Bulldogs
Tejon Lucas – DTA Spartans
Joey Martucci – Bulls Premiere
Dante McCleenen – Fox Valley Storm
Juwan McCloud – DTA Spartans
Patrick McDonald – TP Elite
Preniss McGowan – Playground Elite Hanson
Jack Murphy – WI Playground Warriors
Sam Neubert – WI Playground Warriors
Chris Olson – Minneapolis Select
Jarret Olson – Running Rebels
Luke Pannier – Fox Valley Storm
Keishon Parker – Wisconsin Bulldogs
Kevin Pearson – Illinois Future
Jack Popp – Playground Elite Smith
Jarrin Randle – Old Gold
Jake Reinhardt – Running Rebels
Danya Roberson – DTA Spartans
Jared Roznowski – Fox Valley Storm
Jeran Simpson – Bulls Premiere
Austin Slater – Minnesota Heat
Michael Smith – Playground Elite Smith
Josh Thomas – Old Gold
Jaxson Turner – Minneapolis Select
LaMichael Wade – Minneapolis Select
Kristian Welch – Wisconsin Blizzard Welch
Krushaun Williams – Old Gold
Jeremiah Words – Playground Elite Smith

Note – All 12U, 13U, and 14U top performers (i.e. 2015-2017) prospects in the 2011 Swish N’ Dish Spring Warm-Up and 2011 NY2LA Sports Invitational are invited to attend the 2011 Generation Next All-Star Camp August 5-7, 2011 in Milwaukee, Wisconsin.  For more information on the camp CLICK HERE