A loaded groups of high school prospects hit the hardwood at the annual Swish ‘N Dish Spring Warm-Up in early April and while the star-studded affair drew household names like Parker, Okafor, Thomas, Looney, Burton, Wilson, Loving, etc. athletic forward Moshawn Thomas of Meanstreets stepped up with his team to deliver one of the most balanced and best performances of the weekend.  We continue our look back at the 2012 Swish ‘N Dish Spring Warm-Up with the release of the 15u-17u All-Tournament team today…

(NOTE – TO ORDER COMPLETE GAMES FROM THE 2012 SWISH ‘N DISH CLICK HERE OR GO TO NY2LAHOOPS.TV TO VIEW FULL LENGTH GAMES ONLINE)

17U DIVISION
PLATINUM CHAMPIONS – MEANSTREETS
GOLD CHAMPIONS – TEAM NLP – TL
SILVER CHAMPIONS – PLAYGROUND ELITE
ELITE CHAMPIONS – MAGIC EXTREME
MVP(S) – JAYLON TATE, KENDRICK NUNN, MOSHAWN THOMAS, JUBRIL ADEKOYA – MEANSTREETS
ALL-TOURNAMENT TEAM

Jaylon Tate, Kendrick Nunn, Moshawn Thomas, Jubril Adekoya, Alvin Ellis (Meanstreets); Nick Fuller, Luke Fischer, Bronson Koenig, T.J. Schlundt (Wisconsin Swing); Jabari Parker, Jahlil Okafor, Billy Garrett Jr., Thomas Hamilton Jr. (Mac Irvin Fire); A.J. Riley, Kendall Stephens, Nate Taphorn, Jared Brownridge (Illinois Wolves); Tony Farmer, Nigel Hayes, Marc Loving (All Ohio Red); Ted Friedman, Dalton Franken, Bryan Sumner (Kingdom Hoops Elite); Xavier Rathan-Mayes, Tyler Ennis, Isaiah Watkins (CIA Bounce); Matthew Thomas, Turner Botz, Toby Hegner (WI Playmakers); Duane Wilson Jr., Luke Worthington, Austin Malone-Mitchell (Playground Elite); Tanner Williams, Alec Peters (Peoria Irish); Chris Golden, Deonte Burton, Jarvis Garrett (TP Elite); Damontrae Jefferson, Kevon Looney (Milwaukee Rebels); Taylor Stafford, Zach Robertson (Minnesota Magic); Jeremy Morgan, Dondre Alexander (Iowa Barnstormers); LaRoi Harmon, Zoran Talley Jr. (Hammond Hurricanes); D'Angelo Russell, Quentin Snider (Louisville Magic); Daylin Billingsley, Keondre Dew (Inland Empire); Jordan Johnson Elliot McGaughy (Team NLP-TL); Mike Soukup, Rylan Murry (Iowa Pump ‘N Run Henderson); Andrew McAuliffe (Fundamental U), Brian Patterson, Tyrin Williams (Magic Extreme Hoops); Faith Pope, Myzeah Batie-Gaddy (Iowa Pump ‘N Run Price)

16U DIVISION
PLATINUM CHAMPIONS – ST. LOUIS EAGLES
GOLD CHAMPIONS – TEAM NLP
SILVER CHAMPIONS – ILLINOIS WOLVES
ELITE CHAMPIONS – D.W. WILDCATS
MVP – JORDAN BARNETT – ST. LOUIS EAGLES
ALL-TOURNAMENT TEAM

Jordan Barnett, Patrick McCaw, Cornell Johnston, Raymond Doby (St. Louis Eagles); Miles Reynolds, Torrence Johnson, Joshua Cunningham, Tevin King (Mac Irvin Fire); Tyrell Green, Lincoln Samuel, Cassidy Ryan (CIA Bounce); Donavyn Benson, Jae’Sean Tate, Rosel Hurley (All Ohio Red); Chris Cunningham, Brandon Hatton (Louisville Magic); Justin King, Tyler Wideman, Tye Wilburn (Meanstreets); Ethan Happ, Wyatt Lohaus (Iowa Barnstormers); Riley Lachance, Brady Ellingson (RAS); Jerrelle Deberry, Jonathan Carson, Marcus White (Playground Elite); Javarius Mays, Kurt Hall, Jevon Carter (Team NLP); Keita Bates-Diop, Malek Harris, Erick Locke (Illinois Wolves); Lamonte Bearden (Wisconsin Scholars); Austin Bulick, Doug Fab, Jordan Shea (Wisconsin Blizzard); Justin Baker (SYF Players); Romeo Bouie, D’Angelo Jackson (Milwaukee Rebels); Malik Clements, Derek Rangstad, Andre Neal (MP Elite), Robert Bone (Missouri Impact), Dwayne Lawhorn Jr., Jamare Griffin, Jevon Smith (D.W. Wildcats), Diamond Stone, Jaylen Key (MYL), Cliff Alexander (D-Rose All-Stars), Tyler Herron (King of the Court), Aaron Samuels (Racine Warriors)

15U DIVISION
PLATINUM CHAMPIONS – PLAYGROUND ELITE
GOLD CHAMPIONS – MEANSTREETS
MVP – DARION KING – PLAYGROUND ELITE
ALL-TOURNAMENT TEAM

Darion King, Malik Brown, Andre Carroll, Tyrese Pinson (Playground Elite); Prentis Nixon, Roosevelt Smart, Jordan Ash (Illinois Wolves); Josh Jackson, V.J. King, Esa Ahmad (All Ohio Red); Kimbal Mackenzie, Cody John, Montague Gill-Ceasar (CIA Bounce), Preston Whitfield, Donovan Franklin, Marcus George (St. Louis Eagles); Matt Heldt, Anthony Davis, Kareem Cole (DTA Spartans); Nick Noskowiak, Brian Pritzl, Mason Domask (WI Playground Warriors); Jake Velky, Luke McDonnel, Spencer Haldeman (Iowa Barnstormers); Antonio Poole, Ryan Fezekes (Meanstreets); Carson Cole, Grant Gibson, Brian Heath (Peoria Irish); Tyler Johnson, Logan Theisen (Lakeshore Lakers); Alijah Thomas, Khalid Edwards, Diew Deng (Des Moines Knicks); Joshua Stamps (DRose All-Stars); Brandon Eckford (WI Bulldogs)


(NOTE – ALL 12U-14U ALL-TOURNAMENT TEAM MEMBERS ARE OFFICIALLY INVITED TO THE ANNUAL GENERATION NEXT ALL-STAR CAMP AUGUST 4-5, 2012 IN MILWAUKEE, WI – FOR MORE DETAILS CLICK HERE)

14U DIVISION
CHAMPIONS – PLAYGROUND ELITE J. SMITH
MVP – AMMAR BECAR – PLAYGROUND ELITE J. SMITH
ALL-TOURNAMENT TEAM

Ammar Becar, Bobby Hambright, Virgil Tucker, Preniss McGowan (Playground Elite J.Smith); Payne Woods, Brandon Cyrus, Koby McEwen, Jevon Fray-Woodbine (CIA Bounce); Harrison Cleary, Austin Denoyer, Sean Kuck (Playground Elite Hanson); Alonzo Cole, Jordan Bohannon, Wali Parks (Iowa Barnstormers); Jerry Myles, Tim Rummels, Taylen Alexander (D1 Elite); D.J. Wilkins, Marcel Cherry, Trammel Murphy (Meanstreets); Aaron Cook Jr., Jacob Foxworth, Harry Ballard Jr. (MLBC Spartans); Juwan McCloud, Joey Nelson, Kenvarious Brown (DTA Spartans); Travon Love, Keishon Parker (WI Bulldogs); Crishawn Cook, Makell Davis (IL Future); Jordan Cross, Ilijah Donnelly (Peoria Irish); Charles Moore, Alonzo Chatman (Mac Irvin Fire); Jalen Tate, Max Hogue (All Ohio Red); Matthew Sparstad (Net Gain Sports)

13U DIVISION
CHAMPIONS – PLAYGROUND ELITE DEBAKKER
MVP – JAKE BENNETT – PLAYGROUND ELITE DEBAKKER
ALL-TOURNAMENT TEAM

Jake Bennett, George Dixon, Melvin Lee, Kente Rushing (Playground Elite Debakker); Alonzo Verge, Marco Pettinato, Jordan Rowell, Jamal Nixon (IL T’Wolves); Alondes Williams, Brunard Williams, Virshon Cotton, Tyrone Lewis (TP Elite); Jarey Triplett, Jarel Triplett, Dominique Jones, Jamar Adams (Ball Hogs); Devonte Lane, Sam Allen (Iowa Barnstormers); John Deprey, Ryan O’Connell (Green Bay Storm); Joey St. Pierre, Brandon Bayzaee (Full Package Pirshin); Tre Jones, Donovan Dalton, Logan Hedrick (MN Lakers), Jordan Poole (Playground Elite Poole), Quinton Curry (Kingdom Hoops Elite), Trey Davis (WI Playground Warriors)

12U DIVISION
CHAMPIONS – RYTES WARRIORS
MVP(S) – SHAWN THOMAS AND C.J. WASHINGTON – RYTES WARRIORS
ALL-TOURNAMENT TEAM

Shawn Thomas, C.J. Washington, Tyler Rodgers, Jamal Binemy, Noah Thomas (Rytes Warriors); Courtney Ramey, Ricky Guynn, Mario Rowland, and Kammyron Bowdry (Ramey Basketball); Sage Booker, Ciri Mayfield, Gabe Kalscheuv, Kyler Kluge (Net Gain Sports); Tyler Herro, Tyrese Haliburton, Andrew Blair, Gavin Lewis (WI Playground Warriors); Isaac Prewitt, Grant DeMeulenaere (Kingdom Hoops Elite); Javonni Bickham, Jalen Suggs (Team Sizzle); Chase Adams, Zion Young (Ferrari); and Ramonte Blakely, Isaiah McCloud (DTA Spartans)

11U DIVISION
CHAMPIONS – ALL OHIO RED
MVP – GERALD REYNOLDS – ALL OHIO RED
ALL-TOURNAMENT TEAM

Gerald Reynolds, Jerome Francis, Jaidon Lipscomb, Garrett Wilson (All-Ohio Red); Orlando Witt, Lance Jones, Nimari Burnett, Antonio Reeves (Illinois Raptors); Marcus Domask, Cole Nau, Jack Cooney (RAS); Robert Anderson, Tyshion Davis, Ramon Blakely (DTA Spartans); Trey Hutcheson, Brayden Adcock (Iowa Barnstormers); Carson Hallowaty, Chris Coffey (Net Gain Sports); Matthew Brown, Trequan Carrington (Playground Elite); Tremayne Martin and Brian Wilterdink (The Future Lakers)

10U DIVISION
CHAMPIONS – WI PLAYGROUND WARRIORS
MVP(S) – LOGAN PEARSON AND JALEN JOHNSON – WI PLAYGROUND WARRIORS
ALL-TOURNAMENT TEAM

Jalen Johnson, Logan Pearson, Joshua Dilling (WI Playground Warriors); Jai Mukraj, Jack Johnson, Jake Auer (Kingdom Hoops Elite); Josh Garland, Tommy Mladenovic, Justin Timmerhaus (IL Rising Stars Red); Josh Bruggins, Carsen Smith (RAS); Hank Kern, Dominic Penn (All Ohio Red); Tally Wright and Ryan Genrich (Wisconsin Bulldogs).


9U DIVISION
CHAMPIONS – ALL OHIO RED
MVP – JACKSON BAKER – ALL OHIO RED
ALL-TOURNAMENT TEAM

Jackson Baker, Trey Dennis, Courtney Blake II, and Casey George (All Ohio Red); Jake Wolf, Graham Gaering, Vaughn Remberton, Cooper Noard (IL Rising Stars Red); Ryan Riggs, Justice Sullivan, Jacob Runyan(Kingdom Hoops Elite); Kimahri Wilson, Jack Bikus (Kessel Heat); Cardion Banks (Playground Elite); and Nate Abel (Wisconsin Shooters)