Minnesota was the center of the universe for grassroots travel basketball the third weekend of April and NY2LA SPORTS was right in the thick of things with the Spring Extravaganza that played host to teams from across the country during the opening weekend of the NEW April “live” evaluation period for Division 1 college coaches.  As a flurry of games came to a close at the first year event players like talented wing Dalton Franken made their presence felt with big time performances.  We continue our look back at the 2012 Spring Extravaganza with a look at the All-Tournament teams at every age group…

NOTE - TO VIEW GAMES FROM THE 2012 NY2LA SPORTS SPRING EXTRAVAGANZA GO TO NY2LAHOOPS.TV OR TO ORDER DVD COPIES OF GAMES CLICK HERE

17U DIVISION
PLATINUM CHAMPIONS – KINGDOM HOOPS ELITE
GOLD CHAMPIONS – IOWA MAVERICKS ORANGE
SILVER CHAMPIONS – WISCONSIN SHOOTERS
M.V.P. – DALTON FRANKEN – KINGDOM HOOPS ELITE
ALL-TOURNAMENT TEAM

Dalton Franken, Bryan Sumner, Jay Knuth, Ted Friedman (Kingdom Hoops Elite); Luke Fischer, Bronson Koenig, Nick Fuller, Nate Dodge (Wisconsin Swing); Travis Jorgenson, Tory Miller, Dominique Collier, Conner Frankamp (KC Run GMC); Matthew Thomas, Toby Hegner, Turner Botz, M.J. Delmore (WI Playmakers); Jeremy Senglin, Emanuel Mudiay, Michael Hoffman (Texas Select), Steave Jones, Maurice Kirby (I-Can All-Stars); Andre Wallace, Rashad Vaughn, Riley Dearring, Phillip Nolan (Net Gain Sports); Jarvis Garrett, Chris Golden, Deonte Burton (TP Elite); Jimmy Roth, Bryan Forbes (Iowa Mavericks Orange); Bennett Koch, Adam Beyer (Green Bay Gunners); Tre Harris, Alec Bausch (Gateway Basketball Club); Gerald McCarver, Markus Taylor-Knighten (43 Hoops); Isaac Sawyer, Mike Millard (Minnesota Comets Stock); A.J. Mueller, Branden Williams (Wisconsin Shooters); Damontrae Jefferson, Deandre Harris, Kevon Looney (Milwaukee Rebels); Jeremy Morgan (Iowa Barnstormers); Robert Knar (Illinois Rising Stars); Keondre Dew (Inland Empire); A.J. Jacobson (ECI Prospects); Daniel Hernandez (New Mexico Force); Keondre Drew (Inland Empire), Nick Allen, Jamaar Mckay (DTA Spartans); Jamie Rutherford (SYF Players); Scottie Stone (Minnesota Comets Hanson)

16U DIVISION
PLATINUM CHAMPIONS – RAS
GOLD CHAMPIONS – WISCONSIN SCHOLARS
M.V.P.(S) – RILEY LACHANCE AND BRADY ELLINGSON – RAS
ALL-TOURNAMENT TEAM

Riley Lachance, Brady Ellingson, Reed Timmer, Devante Jackson (RAS), Evan Wesenberg, Jon Averkamp, Turner Moen, Jake Showalter (Wisconsin Swing); Zack Mebolstad, Reggie Rabb, Ethin Kiekhafer (Wisconsin Playmakers), Nick Norton, Tyrone Taylor, Khadre Lane (KC Run GMC); Romeo Bouie, D’Angelo Jackson, Trevon Bunch (Milwaukee Rebels); DeShon Taylor, Khalil Fuller, Derrick Bruce (Inland Empire); Bryce Lienhoop, Grant Leach (SYF Hoopmatics); Wyatt Lohaus, Casey Schlatter, Cole Clearman (Iowa Barnstormers); Lamonte Bearden, Christopher Howell (Wisconsin Scholars); Thomas Kopeman, Dalten Menke (Rockford Ambassadors); Mitch Winter, Chandler Diekvoss (Green Bay Gunners); Jordan Stelzer, Zach Jensen (Wisconsin Blizzard Popp), Matthew Williams (TP Elite)

15U DIVISION
PLATINUM CHAMPIONS – KC RUN GMC
GOLD CHAMPIONS – TP ELITE
SILVER CHAMPIONS – KINGDOM HOOPS RED
M.V.P.(S) – TEZ SCROGGINS AND DREW LOCK – KC RUN GMC
ALL-TOURNAMENT TEAM

Tez Scroggins, Drew Lock, Jarred Dixon, Blaise Gammon (KC Run GMC); Matt Heldt, Juafonyay Lyte, Andrew Davis, Nate Hubbard (DTA Spartans); Cortez Seales, Grant Graham, Chris King (Kingdom Hoops Elite); Sacar Anim, J.T. Gibson, Jerome Dixon (Net Gain Sports); Jack Popp, Bobby Hambright (Playground Elite 2016 J. Smith); Jordan Tribbet, Jake Reinhart (Central IL Net Gain); Tyler Stumbo, Josh Koeppel (Iowa Mavericks Putz); Nick Noskowiak, Brevin Britzl (Wisconsin Playground Warriors); Levi Bradley, Ethan Bublitz (TP Elite); Baily Williams, Clay Seifert (Wisconsin Playmakers White); Jett Siegenthaler, Cole Karcz (Wisconsin Swing Shaw); Spencer Haldeman, Luke McDonell (Iowa Barnstormers); Jordan Johnson, Low Chuol (Kingdom Hoops Red); Shane Wakefield, Justin Thomas (Wisconsin Playmakers Blue); Damien Jefferson, Montrell Barfield (SYF Players 2016); Anthony Carver, Miles Sigh (Wisconsin Shooters)

(NOTE – ALL 12U-14U ALL-TOURNAMENT PERFORMERS ARE OFFICIALLY INVITED TO THE 2012 GENERATION NEXT ALL-STAR CAMP AUGUST 4-5, 2012 IN MILWAUKEE, WISCONSIN.  FOR MORE DETAILS CLICK HERE)

14U DIVISION
CHAMPIONS – WI PLAYGROUND WARRIORS
MVP(S) – EZEKIEL GUETHS AND SAM HAUSER – WI PLAYGROUND WARRIORS
ALL-TOURNAMENT TEAM

Ezekiel Gueths, Sam Hauser, Trevor Anderson, Seth Lee (WI Playground Warriors); Davis Larson, Jordan Janssen, Austin Denoyer (Wisconsin Xtreme); Matt Farniok, Carter Keller (South Dakota Gauchos); Ryan Clarey, Gerard Swan (Pryzbilla Gents); Jerry Myles, Timothy Rummels, Taylen Alexander (D1 Elite); Adam Wieczorek, Brian Wilman (RAS); Kyle Witthuhn, Tony Mattioli (Wisconsin Blizzard); Jeremiah Words, Ty Ederesinghe, Virgil Tucker (Playground Elite D.Smith)

13U DIVISION
CHAMPIONS – PLAYGROUND ELITE DEBAKKER
MVP – JAKE BENNETT – PLAYGROUND ELITE DEBAKKER
ALL-TOURNAMENT TEAM

Jake Bennett, George Dixon, Melvin Lee, Deandre Johns (Playground Elite Debakker); Terrance Lewis, Brunard Williams, Virschon Cotton, Alondes Williams (TP Elite); Da’Shay Moore, Nate Schmidt, Jaden Champion (WI Playground Warriors); Jordan Poole, Justin Smith, Alou Dillon (Playground Elite Poole); Jakob Tordsen, Cam Brussow (WI Blaze); Noah Coughlin, Garrett Nelson (WI Swing Mackenzie); Tyler Wessels, Tyler Hughes, Jalen Zubich (WI Playmakers); Ryan Coffey, Ben Seefeld (RAS); Adams Smith (Wisconsin Blizzard)

12U DIVISION
CHAMPIONS – WI PLAYGROUND WARRIORS
MVP – TYRESE HALIBURTON – WI PLAYGROUND WARRIORS
ALL-TOURNAMENT TEAM

Tyrese Haliburton, Drew Blair, Tyler Herro (WI Playground Warriors); Sage Booker, Gabe Kalscheuv, Kyler Kluge (Net Gain Sports); Quincy Minor Jr., Marshaun Bell (Playground Elite); Nick Klug, Preston Maccoux (RAS)

11U DIVISION
CHAMPIONS – RAS
MVP(S) – MARCUS DOMASK AND JACK COONEY – RAS
ALL-TOURNAMENT TEAM

Marcus Domask, Jack Cooney, Cole Nau (RAS); Chris Coffey, Carson Hollawaty, Jamison Battle (Net Gain Sports); Matthew Brown, Trequan Carrington (Playground Elite); Emmanuel Tamba, Jarvis Wright (Minnesota Chill); Rilal Rainey (Minneapolis FAB); David Bell (Pryzbilla Gents)

10U DIVISION
CHAMPIONS – PLAYGROUND ELITE
MVP – REECE BEEKMAN – PLAYGROUND ELITE
ALL-TOURNAMENT TEAM

Reece Beekman, Donnovan Billings, Javeon Tolliver (Playground Elite), John Henry, Drake Dobbs, Cameron Steele (MN Young Guns); Eric Radisevic, Nick Pluemer (RAS); and Logan Pearson, Jalen Johnson (WI Playground Warriors)

9U DIVISION
CHAMPIONS – RAS
MVP – ANDREW RHODE – RAS
ALL-TOURNAMENT TEAM

Andrew Rhode, Luke Haertle, Logan LeToureau (RAS); Ezra Stargell, Jacob Browne, and Cardion Banks (Playground Elite)