Minnesota played host to multiple “live” events in late April but there was also some hot middle school action as well and the NY2LA Sports Spring Extravaganza served as a host to some exciting 9u-14u action that saw players like 8th grader Ezekiel Gueths stand out amongst the crow.  We continue our look back at the Spring Extravaganza today as we announce the 9u-14u all tournament teams…

NOTES
ALL 12U-14U ALL-TOURNAMENT PERFORMERS ARE OFFICIALLY INVITED TO THE 2012 GENERATION NEXT ALL-STAR CAMP AUGUST 4-5, 2012 IN MILWAUKEE, WISCONSIN.  FOR MORE DETAILS CLICK HERE

TOP 4 FINISHERS IN EACH AGE GROUP QUALIFY FOR THE 2012 GENERATION NEXT INVITATIONAL CHAMPIONSHIPS JULY 5-8, 2012 IN MILWAUKEE, WISCONSIN.  FOR MORE DETAILS CLICK HERE

TO VIEW CHAMPIONSHIP GAMES FROM THE 2012 SPRING EXTRAVAGANZA GO TO NY2LAHOOPS.TV OR TO ORDER DVD COPIES OF CHAMPIONSHIP GAMES FROM THE 2012 SPRING EXTRAVAGANZA CLICK HERE

14U DIVISION
CHAMPIONS – WI PLAYGROUND WARRIORS
MVP(S) – EZEKIEL GUETHS AND SAM HAUSER – WI PLAYGROUND WARRIORS
ALL-TOURNAMENT TEAM

Ezekiel Gueths, Sam Hauser, Trevor Anderson, Seth Lee (WI Playground Warriors); Davis Larson, Jordan Janssen, Austin Denoyer (Wisconsin Xtreme); Matt Farniok, Carter Keller (South Dakota Gauchos); Ryan Clarey, Gerard Swan (Pryzbilla Gents); Jerry Myles, Timothy Rummels, Taylen Alexander (D1 Elite); Adam Wieczorek, Brian Wilman (RAS); Kyle Witthuhn, Tony Mattioli (Wisconsin Blizzard); Jeremiah Words, Ty Ederesinghe, Virgil Tucker (Playground Elite D.Smith)

13U DIVISION
CHAMPIONS – PLAYGROUND ELITE DEBAKKER
MVP – JAKE BENNETT – PLAYGROUND ELITE DEBAKKER
ALL-TOURNAMENT TEAM

Jake Bennett, George Dixon, Melvin Lee, Deandre Johns (Playground Elite Debakker); Terrance Lewis, Brunard Williams, Virschon Cotton, Alondes Williams (TP Elite); Da’Shay Moore, Nate Schmidt, Jaden Champion (WI Playground Warriors); Jordan Poole, Justin Smith, Alou Dillon (Playground Elite Poole); Jakob Tordsen, Cam Brussow (WI Blaze); Noah Coughlin, Garrett Nelson (WI Swing Mackenzie); Tyler Wessels, Tyler Hughes, Jalen Zubich (WI Playmakers); Ryan Coffey, Ben Seefeld (RAS); Adams Smith (Wisconsin Blizzard)

12U DIVISION
CHAMPIONS – WI PLAYGROUND WARRIORS
MVP – TYRESE HALIBURTON – WI PLAYGROUND WARRIORS
ALL-TOURNAMENT TEAM

Tyrese Haliburton, Drew Blair, Tyler Herro (WI Playground Warriors); Sage Booker, Gabe Kalscheuv, Kyler Kluge (Net Gain Sports); Quincy Minor Jr., Marshaun Bell (Playground Elite); Nick Klug, Preston Maccoux (RAS)

11U DIVISION
CHAMPIONS – RAS
MVP(S) – MARCUS DOMASK AND JACK COONEY – RAS
ALL-TOURNAMENT TEAM

Marcus Domask, Jack Cooney, Cole Nau (RAS); Chris Coffey, Carson Hollawaty, Jamison Battle (Net Gain Sports); Matthew Brown, Trequan Carrington (Playground Elite); Emmanuel Tamba, Jarvis Wright (Minnesota Chill); Rilal Rainey (Minneapolis FAB); David Bell (Pryzbilla Gents)

10U DIVISION
CHAMPIONS – PLAYGROUND ELITE
MVP – REECE BEEKMAN – PLAYGROUND ELITE
ALL-TOURNAMENT TEAM

Reece Beekman, Donnovan Billings, Javeon Tolliver (Playground Elite), John Henry, Drake Dobbs, Cameron Steele (MN Young Guns); Eric Radisevic, Nick Pluemer (RAS); and Logan Pearson, Jalen Johnson (WI Playground Warriors)

9U DIVISION
CHAMPIONS – RAS
MVP – ANDREW RHODE – RAS
ALL-TOURNAMENT TEAM

Andrew Rhode, Luke Haertle, Logan LeToureau (RAS); Ezra Stargell, Jacob Browne, and Cardion Banks (Playground Elite)